5 Yaş Anne-Babalarına Tavsiyeler

5Yaş Anne Babalarına,
Olgun tavırlarıyla bu aralar dikkatinizi çekiyor olması onun, yaşına uygun bir gelişim gösteriyor olmasındandır. Olgundur, fakat hala inatçı ve bazen hayalle gerçeği karıştırıyor. Onunla konuşmanız, kurallar koymanız ve hala gözünüzün üstünde olması gerekebilir.
Beş yaşında çocuğunuz kendinden emin ve kararlıdır. Yapmasını istediğiniz şeyi tüm kararlılığıyla yapar. Her zaman daha iyi olması çabası içerisindedir.
Sosyal ve yardımsever bu beyefendi veya hanımefendi geri bildirimlere karşı daha hassastır, daha fazla onurize edilmek ister. Lütfen olumlu davranışları için ödüllendirin ve yaptığı güzel davranışları takdir ettiğinizi ona belli edin.
Onu asla başkaları ile kıyaslamayın, başkalarının yanında onu terbiye etmeyin. O elinden geleni yapıyordur buna emin olabilirsiniz.
“Beni seviyor musun?” sorusunu ondan sık sık duyacaksınız. Onun dünyasının merkezinde annesi siz varsınız ve sizin onu sevdiğinizi bilmesi onu çok mutlu etmektedir.
Beslenme alışkanlığını kazandıracağınız bu yaşta çocuğunuzun en sevdiği aktivite ailesinin bütün bireylerinin olduğu bir kahvaltı-akşam yemeği veya birlikte gidilen pikniklerdir. Hepimizin unutamadığı, böyle güzel hatıraları vardır değil mi? Çocuğunuz için de güzel, unutamayacağı kahvaltılar yaşatmalıyız.
Onun gözünde sizin ona sevginizin ölçüsü onunla ne kadar vakit geçirdiğinizdir. Evde olduğunuz zamanlarda onlara söz verdiğiniz, uygun olduğunuzu söylediğiniz zamanlarınızı ona ayırın. O bu saatleri iple çekiyor olacaktır.

Yusuf KAYA

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas