DEĞİŞE(BİLMEK)

Bilmek ve yaşamak hayatımızda var olan çok önemli iki kavramdır.

 Çocukken anne babamız, okul yıllarında öğretmenlerimiz, kültür, sosyal çevre ve yaşantılarımız hayatımıza dair birçok şeyi öğretebilir.  Bu öğretiler bizlerin de farklı farklı alanlarda bazen genel bazen de bir alan üzerine detaylı bir bilgi sahibi olmamızı sağlar. 

Öğrenmek ve yaşamak daha farklı bir durumdur. Başta biyolojik olarak var olmak anlamına gelen yaşamak özünde yaşadığın hayatın içerisini şekillendirmek yönetmek ve anlamlandırmak olarak bakılabilir.  Nerede yaşarsın, nasıl yaşarsın ve detaya girdikçe daha da ayrıntıların ortaya çıktığı kiminle yaşarsın? Kiminle nasıl yaşarsın? Bildiklerini ne kadar yaşayabilirsin?

Her aşama yeni bir katman gibidir. Bir insan bilmeyi yapabilir hayatında birçok şey yaşayabilir ancak bildiklerini yaşayabilmesi öğrendiği bilgilerini hayata uyarlaması aktarabilmesi gerçekten çok zordur. Bilmek bilinçli kısmımızın çabasıyla geliştirilip oluşturulan bir durum iken, yaşamak bilinç dışımızdaki yapılanmanın otonom bir şekilde hareket etmesidir yaşamak kısmında elbette bilinç kısmı vardır ancak bunun yanında duygularımız bu zamana kadarki yaşantımızda öğrendiğimiz kişilik yapılanmamız travmalarımız hepsi muhteşem bir uyum içerisinde hareket eder.

Uyum kendi içerisinde güzel bir şekilde çalışırken oluşturduğu yapılanma sağlıksız ise sonuç olarak bize olumsuz bir duruma yaşayacağımız bir noktaya getirebilir. Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu biliriz ama sigara kullanmaya devam ederiz bilmek yaşamaya her zaman yön vermeyebilir. Akşam yatarken yemek yememiz gerektiğini biliriz ama farkında olana kadar buzdolabının kapısında kapağında kendimizi buluruz.  Yeni şeyler öğrenmek için birçok kitap okuruz yeni bilgiler ediniriz videoları izleriz ancak farkına varana kadar yine eski bildiklerinizi yaşamaya devam ederiz.

Yaşantımızı şekillendirmek sadece bilinçlenmekle olabilecek bir durum değil oradaki yapılanmayı yönetmekle de ilgilidir. Bu yapılanmayı yeniden şekillendirmeyi bireyin sadece kendi başına başarabilmesi çok zordur. Bu konuda Kurtköy psikolog ekibimizde ki  uzman psikologlarımızdan  destek alarak hayatınızı daha da kolay değiştirip istediğiniz yaşama yol alabilirsiniz.  

Uzman Klinik Psikolog EYÜP AKIN

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas