3 Yaş Anne-Babalarına Tavsiyeler

3 Yaş Anne Babalarına;
“Hayır”, “ Ben yapacağım” bu günlerde bu kelimeleri ne kadar sık duyar oldunuz değil mi? Bu kelimeleri duymak biraz baş ağrıtıcı olsa da mutlu olmalısınız çünkü artık yemeğini yedirmek, kıyafetini çıkarmak, giydirmek gibi sık sık yaptığınız şeyleri siz yapmayacaksınız anlamına geliyor. Tabi bunları yapmasına, bazen kaşıktan yemek dökmesine, kıyafetini giyerken kolunu yanlış yere sokmasına müsaade ederseniz. Bu güzel davranışlardan sonra onlara en sevdiği pastaları yaparsanız, hatta o pastaları yaparken onu da yardımcı olarak yanınıza alırsanız. “Ama çok dağıtıyor!!!” dediğinizi duyar gibiyim, olsun ilkler için biraz katlanıverelim olmaz mı?
Tuvalet eğitimi konusunda bahsettiğimiz önerileri dikkatle okuyunuz lütfen, bunun yanında size söyleyeceğim geceleri hala bez kullanımı olabilir lütfen çocuklarınıza kızmayın, onları utandırmayın. Biraz daha zaman verin.
Bu arada annelerin biraz üzülecekleri bir haberim var. Artık annelerinin melekleri biraz da arkadaş ilişkileri kurarak anneden azıcık uzaklaşacaklar. Birey olmaya adım attıkları bu günlerde sosyal ilişkiler kurmasını ve sosyal grupların bir parçası olmasını önemseyiniz lütfen. Bu süreçte “BEN” ve “ Başkaları” vardır. Birey olmaya geçiş süreci dediğimiz bu günlerde benmerkezcilikten kurtulması için çocuğun, bazı taleplerini geciktirin, kurallara uyduğu ve paylaştığı zamanlarda onu ödüllendirin. Ufak tefek sorumluluklar verin fakat çocuğun bunu unutabileceğini hatırlayın. Verilen sorumluluğu, uyarmadan sonuna kadar yürütebileceğini beklemeyin. Çok hareketli olan bu yaş çocuklarının el becerileri gelişmiştir. Bu dönemde uygun bazı oyuncaklarla, bu becerilerin geliştirmede olumlu katkıda bulunabilirsiniz.
Bu sene evin bütün duvarlarını boyama vakti gelmiş olabilir. Çok meraklı olan bu yaş çocuğu artık ev içerisinde keşfe çıkar, bazı eşyalarınızı kırabilir ve duvarlara bazı renkli şekiller çizme ihtiyacı duyabilir. Hem büyük boya meşgalesinden kurtulmak hem de çocuğunuza bu zevki ve deneyimi sizin kontrolünüzde tattırmak istiyorsanız, ona bir oda veya bir duvar ayırmalısınız.
Çocuk ilk bağımsızlık denemelerini bu yıllarda gösterir. Size birçok konuda karşı gelecektir, sabredin ve onlarla konuşmayı deneyin. Anne babanın tutarlı davranışları, ikisinin de aynı davranışlara aynı olumlu olumsuz tepkileri vermesi çok önemlidir. Tutarsız olan davranışlar hem sizi hem de çocuğu hırpalayacaktır. Anne baba ortak alınan kararlara uyulması konusunda kararlı olmalıdır. Bu konularda anne baba dışındaki akrabaların müdahaleleri durumu aleyhinize geliştirebilir.
Bu yaşlarda çocuklar çok hareketli ve konuşkandırlar. Bazı anne babalar çocuğunun sessiz ve sakin olmasını isterler. Eğer bu yaşlarda çocuk durgun ise bir anormallik var demektir. Bunun olmaması için, onlara hatalarda yapabileceği fırsatlar verin, onları aşırı koruyucu olmayın. Ortamlar, hem onun kurallara uygun davranmasına, hem de ona tecrübe kazandırmasına uygun olmalıdır.

Yusuf KAYA

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas