Çocuk Psikoloğu Nedir? Pedagog Ne Yapar?

Çocuklar kullanabildikleri en iyi iletişim şekli olan oyun oynamayı severler. Çocuklarda dil gelişimi ve kavram bilgisi henüz yeteri zenginliğe ulaşamadığı için yetişkinler kadar duygularını anlayabilme ve anlatabilme becerileri gelişmemiştir. Bir uzman tarafından,  çocuklara deneyimlerini ve duygularını ifade etme fırsatı olarak sunulan Oyun Terapisi iyileştirici bir ortam oluşturur. Bu özel ortamda çocuklar, davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, korku, ya da hayal kırıklığı gibi duyguları  yeniden canlandırarak aktarabilirler.

Çocuklara duygusal sorunlarını ifade edebilmeleri için farklı şekillerde ve içerikte birçok oyuncaklar sunularak, çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Oyun Terapisi, aynı zamanda çocukların uyumlu ve mutlu olarak yaşamalarını hedefleyen gelişimsel bir terapi şeklidir. Çocukların oyunu ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade etme gereksinimlerine odaklanan özel bir süreçtir. Bu süreçte, çocuklar kendilerine güvenli bir ortam sunan eğitimli bir Oyun Terapisti ile, istedikleri şekilde oynayabilmeleri için cesaretlendirilirler. Terapist, çocuklara kendilerini sanat, drama ve fantezi içeren oyunlar yoluyla ifade edebilmeleri için fırsatlar oluşturur.

Çocuk Psikoloğu Oyun Terapisi Nasıl Etkili Olur?

Oyun terapisi çocukların; Yaşadıkları dünya hakkında öğrenmelerine, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine, zihinsel ve fiziksel becerilerini geliştirmelerine, etkili sosyal beceriler geliştirmelerine, ilişkilerde güçlü bağlar kurabilmelerine yardımcı olur.

Oyun terapisi sürecinde, çocuklar kendi içlerinde mücadele ettikleri duygusal deneyimlerini yansıtan oyunlar yaratırlar. Bu deneyimler genellikle sözel olarak ifade edilemediği için, çocuklar oyunlarında özel oyuncaklar seçerek duygusal çatışmalarını yansıtan önemli konuları tekrar canlandırırlar. Çocuk Psikoloğu ‘nda ise bu süreçte çocuğa uygun tepkileri vererek duygularını fark etmesini, ifade etmesini ve sorunla ilgili başa çıkma yollarını bulmasını sağlar. Bu duyguları ifade etme süreciyle  başlayan terapi, çocuğun bu durum üzerinde kendini iyi hissederek duygularla baş edebilmesine dek sürecektir.

Oyun terapisi, çocuğun geçmiş ve bugün yaşadığı deneyimlerdeki çeşitli etkenlere bağlı olan bir süreçtir. En önemli iki etken, çocuğun gelişimsel dönemi ve terapi sürecindeki yaşıdır. Diğer bir etken ise çocuğun yaşadığı sıkıntının derinliğidir. Oyun terapisi, genellikle haftada bir ya da iki kez olmak üzere birkaç oturum şeklinde, birkaç aya kadar sürebilir. Çocuklar oyun terapisti ile oyun odasında geçirdikleri zamanı, “yalnızca oyun oynadık” diyerek açıklayabilirler, fakat bu süreçte çocuklar yeni rolleri ve davranışları öğrenirken, kendileri için sorun oluşturan durumlarla başa çıkma yollarını keşfederler.

Oyun terapisi ve çocuk psikoloğu, çocukların kendilerini ifade edebilecekleri, risk alabilecekleri, sosyal kuralları ve sınırları öğrenebilecekleri ve yaşadıkları sorunlar ile başa çıkabilme yollarını keşfedebilecekleri güvenli bir ortam yaratır. Oyun terapisi süreciyle, çocukların yaşadıkları olayları algılama şekilleri değişebilir ve diğerleri ile olan etkileşimlerinden daha çok keyif almaya başlarlar.

Biz yetişkinler nasıl ki, bir sorunla karşılaştığımızda bunu bir süre düşünür, ona farklı açılardan bakar, seçenekleri araştırır, bazen de güvendiğimiz biri ile konuşuruz. İşler yolunda gitmeyince, bu sorunu nasıl çözebileceğimizi düşünürüz. Oyun terapisinde de çocuklar hayal güçlerini kullanarak aynı şeyi yaparlar. Çocuklar oyunlarında, yaşamlarındaki hayal kırıklıklarını yeniden canlandırarak, farklı şekillerde baş etme yollarını öğrenirler. Terapi odasında öğrendikleri yeni becerileri kendi hayatlarında genelleştirdiklerinde öz güvenleri artar. Terapi süreci davranış değişikliğini sağlamakla beraber çocukların aile ve arkadaşlar ile yaşanan etkinliklerden daha keyif almalarını sağlar.

Çocuğun yaşadığı olaydan sonra ne kadar çabuk terapiye gelinirse, terapi süreci de o kadar kısa olur.

 • Kaygı ve Stres
 • Aşırı Çekingenlik
 • Davranış Sorunlar ( vurma, küfür vb )
 • Kardeş Kıskançlığı
 • Özgüven ve Sosyal Beceri Sorunları
 • Uyku ve Yemek sorunları
 • Tırnak yeme, Parmak ısırma
 • Alt ıslatma
 • Tuvaletini tutma
 • Mastürbasyon
 • Ailevi Sorunlar
 • Yas ve Kayıp Durumları
 • Anne ve Baba Ayrılığı
 • Ebeveynlerin Boşanması
 • Toplumsal Yaşam Sorunları
 • Akademik Başarısızlık
 • Gece Korkuları

gibi durumlarda Çocuk Psikoloğu Kurtköy olarak uzmanımızdan yardım alabilirsiniz.

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas