Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT)

Hepimizin kendini çok kötü hissettiği anlar olmuştur. Bu bazen iş yerinde yaşadığımız bir sorundan, bazen eşimizle- anne babamızla- çocuğumuzla yaşadığımız bir tartışmadan, bazen başımıza gelen bir talihsizlikten, bazen de ortada somut hiçbir sebep yokken, durup dururken olabilir. Ve böyle zamanlarda bu duygular ile baş etmek oldukça zordur. Öyle ki insanların çoğu bu duygulardan kaçmak için kendini, kendine yada çevresine zarar verici şeylere bile yönlendir. Kimi pöfür pöfür sigara kullanarak, kimi kendini alkole vererek, kimi tıkınırcasına yiyerek, kimi rastgele cinsel deneyimler yaşayarak, kimi delicesine çalışarak, kimi sürekli temizlik yaparak (ve daha birçok farklı şekilde)… bu duygularından kaçmaya çalışabilir. Peki bu olumsuz duygulardan kurtulmanın daha işlevsel, daha faydalı ve tedavi edici bir yolu var mı?

Evet var, hatta birçok yolu var; ama ben bu yazımda bu yollardan bir tanesi olan EFT tekniğini anlatacağım. EFT (Emotional Freedom Techniques), yani Duygusal Özgürleşme Tekniği…

Nedir duygusal özgürleşme?

Olumsuz duygulardan ve o duyguların esaretinden kurtulmaktır.

Peki bunu nasıl başarabiliriz? Duygusal özgürleşmede EFT’yi nasıl kullanabiliriz? Dahası nedir bu EFT?

EFT, vücutta belli akupunktur noktalarına dokunuşlar yaparak vücudun enerji akışını düzenleme ve olumsuz duygulardan özgürleşerek iyi hissetme tekniğidir.

Kısacası EFT’nin amacı iyi hissetmektir. İyi hissetmek nedir? Gözümüzü kapattığımızda baştan ayağa bedenimizin rahat hissetmesidir. Durgun suyun içine düşen bir taşın dalga dalga yayılırken hissettirdiği huzur gibi…

Fiziksel bedenimizin iyi olması ve rahat hissetmesi enerji bedenimize bağlıdır. Enerji bedeninimizdeki enerji sağlıklı akarsa fiziksel bedenimizdeki hastalıklar da kalkmaya başlar ve kendimizi baştan ayağa iyi ve rahat hissetmeye başlarız.

Peki iyi hissetmemizi engelleyen şey nedir?

Enerji kanallarımızdaki sıkışmış duygulardır. Ne zaman ruhumuzun kaldırabileceğinden fazla olumsuz duygu yaşasak bu duygular bir boruya takılan pisliklerin boruyu tıkaması gibi enerji kanallarımızda sıkışır ve enerji akışımızı bozar. Daha anne karnındayken başlayan bu süreç hayat boyu devam eder.  EFT, vücudumuzdaki belli akupunktur noktalarına vuruşlar yaparak sıkışmış duyguları titreştirip akışkan hale getirmek ve bu olumsuz duyguların akıp gitmesini sağlamaktır. Bu anlamda bu tekniği uygularken yapacağımız vuruşlar önemli; fakat sadece vuruş yapmak duygularımızdan özgürleşmek için yeterli değil.

Peki başka ne yapmalı?

EFT’yi uygularken vuruşların yanında; çalıştığımız anda, çalıştığımız konu ile ilgili hissettiğimiz duyguları ritmik bir şekilde, sözel olarak ifade etmemiz de önemli (bizi üzen bir konuyu çalışıyorsak ‘üzüntü, üzüntü’ şeklinde tekrar etmek gibi) . Ama burada da dikkat etmemiz gereken bazı püf noktaları var:

  1. Tekniği doğru bir şekilde uygulamak: neyi, neden yaptığımızı, nasıl çalışacağımızı bilmeliyiz.
  2. Duyguyu hissetmek: Duygunun boşalması için o duyguyu mekanik bir şekilde tekrar etmek değil, tabiri caizse o duyguyu o anda yaşamak lazım.
  3. Kararlılık ve devamlılık: EFT’yi kararlı ve ısrarcı devam ettirmeliyiz.

Kısacası EFT’nin etkili olabilmesi için mutlaka zihnimizin bütün içerisinde ona odaklanması lazım.

 

Peki EFT’yi  hangi durumlarda, hangi amaçlarla kullanabiliriz?

  1. Anlık rahatlama (Örn: Salgının bizde uyandırdığı kötü duygulardan kurtulmak için)
  2. Kendimize olumlu telkin vermek için (Örn: ‘Bazen hata yapsam da kendimi olduğum gibi kabul ediyorum’ gibi)
  3. Belli bir anının bize olan olumsuz etkilerinden kurtulma (Örn: Geçmişte şiddete maruz kalmışızdır ve şiddet içeren bu anıların bizi olumsuz etkilemesinden kurtulmak için)
  4. Bedensel rahatsızlıklar (Enerji bedenimizde sıkışan duygular beden sağlığımızı da olumsuz etkiler ve bu sıkışan duygulardan kurtuldukça beden sağlığımızda da düzelmeler olur)

EFT, bizi bilinçdışımızın derinliklerine götüren bir araçtır,  toprağın derinlerine doğru yol açan bir sondaj aleti gibi, hem derinleştiren hem de bilinçdışını değiştiren bir tekniktir.

Doğru kullanıldığında EFT bizi geçmişteki bir çok travmatik anının esaretinden kurtarır, hem bedenimizi hem de ruhumuzu olumsuz duygulardan özgürleştirerek, kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlar ve bugünümüzü çok daha kaliteli yaşamamıza yardımcı olur.

Dipnot: Bu yazıda, EFT’yi kendi bireysel uygulamalarım ve deneyimlerimi de katarak anlattığım için standart EFT’den farklılıklar bulunabilir.

 

Meral KAYA

Uzman Klinik Psikolog

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas