EŞLER ARSINDA SORUNLAR

Bireylerin bir araya gelerek oluşturdukları birliktelikler hayatın bir parçasıdır. Bazen bir iş ortaklığı,iş arkadaşlığı, sınıf arkadaşlığı, yolculuk ve evlilik gibi durumlar olabilmektedir. Bu birliktelikler  bir uyum ve hazırlık süreci gerektirmektedir. Evliliklerde eşler arasında ki birlikteliğin oluşumu ve gelişimi de bazen güçlükleri beraberinde getirmektedir.  Birlikteliklerin sağlıklı ve uyumlu ilerleyebilmesi için bazen bir uzman desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Umutterapi Kurtköy psikolog ekibimizde bulunan uzman psikologlarımızla çift terapisi desteği alarak çıkacağınız bu yolculukta daha sağlıklı ve güzel adımlar atabilirsiniz.

Eşler arasında yaşanan sorunların bazılarını şöyle değerlendirebiliriz.

Maddi sorunlar; kazancın az olmasıyla geçinememekle alakalı tartışmalar, senin paran benim param ayrımı veya aşırı harcamalardan çıkan anlaşmazlıklar. Eşlerden birinin evli gibi değil bireysel davrandığı ya da eş değil de rakipmiş gibi oldukları duygulara gidiliyor.

Ailevi sorunlar; senin ailen şöyle dedi benim ailem böyle yaptı gibi ailesi eleştirilince eşi tarafından kimliğinin onaylanmadığı duygusuyla oluşan tartışmalar, ya da eşlerden biri ailesinden ayrışamamıştır yapışıktır. Evliliğindeki birçok şeyi ailesiyle paylaşıp ailesine göre hareket etmektedir buda diğer eşin kendisini ikinci planda hissettiği kendine ait bir hayatının olmadığı özelinin olmadığı gibi duyguların getirdiği gerginlikler tartışmalar olur.

Tek taraflı ilişki; bir tarafın sadece kendine odaklandığı kendini düşündüğü kendi ihtiyaçlarına kendi keyfine kendi duygularına odaklandığı ilişki. Diğerini yani partnerini görmediği duygusal olarak hissetmediği ilişkisel sorunlar. Eşlerden biri kendisini kral ya da kraliçe zanneder ve eşini köle hizmetçi gibi görür. Bu bakış açısında olan eş beklentisi olmadığında istediği hizmeti görmediğinde, övgüyü almadığında hayal kırıklığı yaşar öfkelenir ve tartışma çıkar. Bu durumlarda diğer eş ise kendisini değersiz kullanılmış yok sayılmış hisseder bu duygulardaki eşten coşkusal bir duygu beklemek bu evlilikten mutluluk beklemek pek mümkün değildir.

Güven kaynaklı sorunlar; en önemli sorunlardandır. Eşler birçok konuda birbirine güvenmez güvensizlik hisseder fakat en ağır olanı sadakatsizlik yani aldatılmadır. Eşlerde tercih edilmeme, sevilmeme, kıyaslanma gibi düşüncelerin getirdiği öfke dolu duygular oluşur. Evlilikte en büyük çatırdamadır, bazen ilişkinin bittiği evliliğin yıkıldığı bir sorundur.

Cinsel sorunlar; eşler cinsel beklentileri karşılanmadığında kendilerini mutsuz hissederler. Kendisini cinsel olarak yetersiz gibi görebilir, eşine yetemediğini düşünüp kötü hisseder. Bazende cinsel bilgi eksikliğinden ya da yanlış bilgilerden kaynaklı cinsel tatminsizlik yaşanır buda bir tarafın yada iki tarafında mutsuz olduğu durumlara sebep olur.

Mekanik ilişkiler; herkes evde görevini yapıyor, yemek pişiyor, çamaşırlar yıkanıyor faturalar ödeniyor amaeşler arasında karşılıklı duygusal bir paylaşım olmuyor. Görüntüde bir evlilik var ama duygularda bir evlilik yok. Bu durum bazen iki tarafın bazen de bir tarafın memnun olduğu durum gibi görünse de mutsuzluk kaçınılmaz oluyor.Bir zaman sonra eşlerin rahatsız olduğu mutsuzluğunun arttığı ve artık tartışmaların olduğu beklentilerin dile geldiği bir evliliğe dönüşüyor. Duygusuzluk, görülmemek, hissedilmemek, dayanılmaz oluyor.

Patolojilerin çatışması; bireyin kendi psikolojik yapısı, travmaları, döngüleri, çocukluk anıları ve aile ilişkisinde yaşadığı karmaşayı sorunları iç dünyasında düzenleyemediği ve baş edemediği için bunu ilişkisine eşine yükleyebiliyor. Sorunun eşinden kaynaklandığını zannettiği konuda aslında bireyin kendi sorunu olduğunu fark etmemesi evliliği çatışmalı hale getiriyor.

Birbirine ve kendine zaman ayıramama; eşler yoğun bir hayatın içinde yaşarken birbirlerine zaman ayıramayabiliyorlar, hep bir görev ve koşturmaca var. Bir taraf eşinden kendisine özel ilgi beklerken bunun karşılanmaması üzüntü öfke sonrasında tartışmalar getirebiliyor. Bazen de kişiler kendine zaman ayıramayıp hep evliliği işi ve başkaları için koşturuyor bunu yaparken kendi bedensel zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarını ihmal edebiliyor bu da kişinin yavaş yavaş yok olduğu tükendiği yere doğru götürüyor. Sonrasında mutsuz enerjisiz bir kişi ve evlilik oluyor.

Psikolojik Danışman  / Psikoterapist

Yasin GÖÇER

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas