TOKSİK İLİŞKİ VE CONCORDE ETKİSİ

Kendimize zarar verdiğini bildiğimiz halde bazı ilişkilerden ve içine düştüğümüz durumlardan çıkmak gözümüze olduğundan daha zor gözükebiliyor. Bir umut, bir çıkış yolu, bir hayal bu zorlu durumun daha iyi olacağına dair içimizdeki bir inanç şemasını veya mutluluk imajını taşıyor olabiliriz. Çünkü temasta olduğumuz kişi bize bazen çok iyi hissettiriyor bazen çok kötü hissettiriyor olabilir. 2. bir örnek için mesela tanışıklığın başladığında çok iyi hissettirmişti size kendinizi diyelim. Hatta olduğunuzdan biraz daha fazla sizi abartarak iyi hissettirmişti. Şu an içinde bulunduğunuz tahammül edilmesi zor olan duyguya da o iyi hissettirdiği zamanların hatırına katlanıyorsunuz diyelim. Artık içinizde daha da yerleşen bir inanç gelişmeye devam eder: ‘şu an böyle yapıyor ama o bir gün bana yine eskisi gibi iyi hissettirecek’.

Bize geçmişte çok zarar verdiği, zarar vermeye de devam edeceği durum da gözümüzün önünde olmasına rağmen kendimizi korumaya alamadığımız bu duruma CONCORDE ETKİSİ deniyor. Kaybetmeye başlamışız ve elimizdeki olanlar da tükenip bitecek ama daha önceden yaptığımız yatırımdan vazgeçememe halimiz bizi o durumun içinde kalmaya devam etmemize sebep oluyor. Yani aslında bize eziyet eden şey bizim vazgeçemeyişimiz haline geliyor.

Kripto paralar üzerinden alım satım yapan kişiler bu yazıyı okurken daha çok zarar yaşamamak için az zarar etmeyi kabul etmeleri gereken noktalarda zararına satış yapmayı bilirler. Ya da kumar bağımlısı olan birisi zarar eder de eder. Ancak zihninde ‘bir gün parayı vurmak’ ve ‘köşeyi dönmek’ fikrinin hayali her şeye değerdir. Bu hayal  baş döndürücüdür.  Bu hayalin verdiği geçici mutluluğa ulaşmak için elindeki avucundaki her şeyi bu yola dökmeye hiç çekinmezler.

Toksik ilişki içinde kalmaya devam ettiğinizi düşünüyorsanız eğer, toksik ilişkilerin bağımlılık yapması ve içinden çıkılamaz bir halde olmasının temelinde bu durum yatar: ‘aç gözlülük’. Daha fazlasına sahip olma fikri ve girişimleri ile elinde avucundakileri kaybetmeye neden olur. Toksik ilişkilerde de insan temas halinde olduğu kişi tarafından yıllarca hayalini kurduğu hassasiyeti, değerliliği, biricik olma hissini, şımarabilme hissini, birisinin özenle davrandığı kişi olma hissini, kaygısızca özgür olabilme hissini ve birisinin kendisinin her şeyine eşlik ediyor olma hissini hissedebilmek için her şeyini harcayabilir. Yani kendisini. Bu hayal için insan kendisine tahammül edilemez muamelelerin yapılmasına  izin verir. Toksik ilişkilerde insan kendisini harcar. İlişkilerinizi değerlendirmek ve daha iyi bir yapıda yaşamak için Umutterapi Kurtköy psikolog ekibimizdeki uzman Psikologlarımızdan randevu oluşturabilirsiniz.

Hiç kimse gelip sizi toksik ilişkiden veya bir bağımlılıktan kurtaramaz. Ama siz baş edilmesi zor olan bu durumdan kurtulmak isterseniz kendinizi keşfederek kendinize yapacağınız yatırımlar kendi omurganıza dayanmanızı kolaylaştıracaktır. Başkasından beklediğiniz duygular için yapacağınız yatırımların bir kısmını kendi duygularınızı ve kendinizi keşfetmek için harcamanız sizi toparlayabilir.

Psikoterapist

Ahmet KARA

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas