İLİŞKİ TERCİHLERİMİZİN BİLİNÇ DIŞI OLUŞUMU

Hayat yolculuğu ve ilişkilerimiz anne rahmiyle buluştuğumuz andan itibaren tam olarak başlamıştır denilebilir. Göbek bağı ile birlikte annemizden aldıklarımızla şekillenmeye başlar. Burada göbek bağı sadece anneden fiziksel ihtiyaçlarımızın karşılandığı bir kaynaktan çok öte, duygusal ihtiyaçlarımızı da yavaş yavaş karşılanmasını sağlayan önemli bir unsurdur.

Dünyaya gelmemizle birlikte yeni bir boyuta  taşınan yolculuğumuz beraberinde yeni ilişkileri de getirecektir.

Edilgen olduğumuz bir yerden, etkileşimin daha yoğun olduğu bir dünyaya gelmiş olmamızla birlikte annemizle, babamızla ve eğer var ise diğer aile bireyleri ile olan temasımız bize yeni bir kendilik algısı ve beraberinde bir dünya algısını oluşturmaya başlar.

Zihnimiz öyle bir yapıya sahiptir ki, tıpkı bir bilgisayarın programlanıp kodlanması gibi yaşantılar, ilişkiler, etkileşimler ve farkında olmadığımız bir çok durum, zihnimizde nöronal ateşlenmeyi sağlayarak bir kodlama sistemi oluşturur.  Bu kodlamalarla birçok minimal ayrıntılarla beraber duygu, düşünce  ve davranışlarımız şekillenirken bu yapıların temel formatlarını oluşturan ana yolaklarda oluşmaya başlamıştır.

Hayatımızda kullandığımız ilişki şekillerinin temeli, bu kodlamalarla oluşan ilk kurduğumuz ilişkilerde öğrenilen, ikili ilişkilerdir. Bu ikili ilişkiler Diat  olarak ifade edilir.

İlk ilişki şeklimiz annemizle ( bakım veren kişi),i kinci ilişki şekli babamız ile kurduğumuz ilişki şekli olan yeni bir Diat olurken 3 ilişki şeklinde anne babamızın kendi arasındaki yaşadıkları ilişkinin oluşturduğu diat tır.

Hayatımıza dönüp baktığımız zaman farkında olmadan temel ilişki yolaklarında ya annemizle kurduğumuz ilişkinin benzerini ya babamızla kurduğumuz ilişkinin benzerini ya da anne babamızın kendi aralarındaki kurmuş olduğu ilişkinin benzerine tekrar tekrar yaşamaya devam ederiz

Bu ilişkilerde örneğin anne çocuk ilişkisini ele alacak olursak bir annenin çocuğuyla kurmuş olduğu ilişkide çocuğuna olan yaklaşım tarzında ki oluşturduğu Diad’ı çocuk yetişkin olduğunda çevresi ile tekrarlayacaktır. Burada farkında olmadan  ya annesinin kendisine yaptığı, yaşattığı şeylerin benzerini çevresine yaşatacak, annesi gibi davranacaktır,  ya da aynı annesinin yaptıklarını, kendisine yapacak birisini bularak kendi çocuk haliyle var olacaktır.

Varsayalım ki kontrol eden- edilen ilişki Diad’ında  kontrol eden bir anne var ise çocuk burada kontrol edilen kısmında olacaktır. Yetişkin olduğunda da ya annesi gibi kontrol eden bir yapıda hareket edecek ya da annesinin kendini kontrol ettiği gibi kontrol edilecek olduğu bir ortam bulup orada o çocuk haliyle var olmaya çalışacaktır.

Hem anne ilişkileri hem baba ilişkileri hem de ebeveynlerin kendi aralarındaki ilişkilerin oluşturduğu Diatlar hayatımızın bir parçasında belki de biz farkında olmadan önemli bir rol oynamaktadır. Eğer biz bu Diatların farkında değilsek ve bu Diatlar hatalı çalışan bir yapıya sahip ise, biz de aynı hataları tekrar tekrar yaşarken, bu durumu  genetik,  kaderin cilvesi gibi değerlendirmeye devam edeceğiz .

İç dünyamızdaki farkında olmadığımız birçok yapıyı değerlendirmek, bunları ele almak, bunları yeniden şekillendirmek ve sağlıklı bir hayat yaşamamız için Psikoterapi almamız gerekebilir. Kurtköy de bulunan merkezimizde alanında uzman psikologlarımız sizlere iç dünyanızda  bakamadığınız noktalara bakmayı bunları kabul etmeyi ve değiştirmeyi sağlayan büyük bir fırsat sunacaktır.

İyi bir Psikoterapi kazanılmış yeni bir hayattır. Değişim bizimle başlar.

Eyüp AKIN

Uzm. Klinik Psikolog

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas