Psikolojiye dair kısa bilgiler

Nesne ilişkileri kuramı, nesneler değişse de, öznenin nesneyle olan ilişkisinin değişmeyeceğini vurgular.

Her nesneye özgü bir ilişki kurmayı öğrenmektense öğrendiğimiz ilişkiyi nesnelere uygulamak daha ekonomik ve kolaydır.

Araba kullanmayı öğrendikten sonra farklı model, donanım veya farklı cins özelliklere sahip olan araçlarda en baştan araç kullanmayı öğrenmeyiz. Ya da yol şartları hava şartları değiştiğinde mevcut bilgimizi uyarlayarak devam ederiz.  Bu ve bunun gibi örnekleri hayatın bir çok alanında görebiliriz. Zihnimizin çalışma prensibi en az enerji en çok verim politikasına göre hareket ettiği için hayatımızın bir çok anında benzer ilişkileri yaşamış oluruz.

Hayatımızı minimal olarak gözlemlemeyi başarabildiğimizde aslında dinlediğimiz şarkının içeriğindeki ilişki de, arkadaşımıza anlattığımız fıkranın içeriği de, evimize aldığımız bir eşyayı kullanma şeklimizde bizim kişiliğimizin parçalarını yansıtır. 

Psikoloji hayatımızın her anında vardır. Bunu görebilmek hem kendimizi hem çevremizi daha iyi tanıyıp daha sağlıklı ilişki kurmamızı sağlar.

Hayatınıza alacağınız yeni bir bireyi gerçek anlamda ne kadar tanıyorsunuz. Onun gerçek karakterini ne kadar okuyabilirsiniz. 

Nesnelerle ilişkilerini analiz edebildiğimiz de bu soruların cevabını bulmuş olabilirsiniz 

İyi bir psikoterapi kazanılmış yeni bir hayattır.

Değişim bizimle başlar.

Eyüp AKIN

Uzm. Klinik Psikolog

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas