ÇOCUK TERAPİLERİNDE BİLGİLENDİRME VE TERAPİ SÜRECİ NASIL İLERLER

Görüşme Süresi: Çocuk görüşmeleri haftada bir yapılır. Seans sayısı sorunun çeşitliliğine ve derinliğine göre değişmekle birlikte ortalama 12-18’tir. Seans süresi 45 dakikadır. Uzmanımız seansa geç başladığında görüşme sürenizi uzatarak 45 dakikaya tamamlayacaktır. Seansa danışanlar geç geldiğinde uzmanımız seans süresine bir ekleme yapmayacaktır. Ebeveynle yapılan görüşmeler de seans süresine dahildir.


Ücret: Ücret her seans sonunda nakit olarak tahsil edilir. Görüşme ücretlerini çocuğunuz seansta iken ödemeniz daha doğrudur.


İlk Görüşme: İlk görüşme çocukla değil, aile ile yapılır. Bu görüşmede aileden çocuğun detaylı hayat öyküsü alınır ve sorunlar dinlenir. Çocuğun var olan sorunu, bunun nedenleri ve nasıl çözüleceği konusunda uzmanımızla değerlendirilir.


Testler: Uzmanlarımız gerekli görürse ilk görüşme sonrasında, ya da ilerleyen görüşmelerde çocuğu çeşitli
testlere yönlendirir. Test uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Test ücretleri uygulanan testlere göre
değişmektedir.


Uygulanan Yaklaşımlar: Deneyimsel Oyun Terapisi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Kum Terapisi, Bilişsel
Davranışçı Terapi yaklaşımları uygulanmaktadır.


Randevu Ayarlama: Çocuğun her hafta düzenli seanslara ihtiyaç duyması ve ailenin de kabul etmesi durumunda haftanın sabit bir günü ve saati görüşme saati olarak belirlenir. Aileye randevu hatırlatılır ve onay alınır. Görüşme günü, görüşmenin danışanlar tarafından iptali durumlarında (kaza, vefat ve acil sağlık durumları hariç) görüşme ücretinin yarısı tahsil edilir.


Aileyi Bilgilendirme: Aile ile yapılan ilk görüşmeden sonra uzmanımız çocukla 1. seanstan 4. Seans sonuna
kadar sadece çocuk ile çalışır sonra aile seansları düzenlenir. Burada aileye bilgi verilir ve aileden bilgi alınır. Çocuktaki ilerleme incelenir.


İlk Seanslar: Görüşmelerin başında (1-4 seans) çocuğun olumsuz davranışlarında artış görülebilir ve bu durum normaldir. Çünkü çocukla problemleri üzerine çalışılmaya başlanmıştır ve bu durum onda rahatsızlık oluşturabilecektir. Değişim genelde 8. seansla birlikte başlamakladır.

Görüşmeye Ara Verme: Görüşmeler haftalık olarak planlanmaktadır. Tatillerde veya Yaz dönemlerinde aileler bir ay geçmeyen tatile çıkabilirler ve yine bu süre görüşmelerin gidişatını olumsuz etkilemez fakat sık sık ara verilmesi iyileşme sürecini uzatabilir.


Görüşmeyi Bitirme: Seanslar bitmeden görüşmenin yarıda kesilmesi, sonuca ulaşmayı zorlaştıracaktır. Bu
nedenle çocukta biraz iyileşme görüldüğünde görüşmeyi sonlandırmak hatadır. Taşınma, mali nedenler veya herhangi bir nedenle aile görüşmeyi bitirmeye karar verirse, uzmana en az 1 seans çocukla yapılan çalışmayı sonlandırmak için imkan tanımalıdır. Normal akış devam ettiği sürece, çocuğa 3 seans öncesinden haber verilir. Böylece çocuk uzman ile kurduğu ilişkiye veda edebilecek duruma gelir.


GÖRÜSMELERDE ÖZEL DURUMLAR
Çocuk Ağlarsa: Sınır ya da kaygı sorunu olan çocuklar seansta ağlayabilirler. Bu, görüşmenin bir parçasıdır.
Çocuğunuz görüşmede ağladığında, çocuğunuz uzmanımızın kontrolü altındadır. Bekleme salonunda güvenle bekleyebilirsiniz. Çocuğun ağlaması görüşmelerin kötüye gittiğini göstermez.


Çocuk Gelmek istemezse: Her ne kadar çocuklarda oyun merkezli yaklaşımlar kullanılsa da bazı çocuklar için seanslar zordur ve sahip oldukları problemle çalışmaktan çekinip korkabilirler. Çocuk seansa gelmek
istemediğinde “Buna ablan karar verecek, gelmek istemediğini ona söyleyebilirsin” gibi bir açıklama yapabilirsiniz. Eğer çocuğun gerçekten seanslara ihtiyacı varsa, gelmek istemese bile kararlı bir şekilde görüşmelere getirilmesi gerekmektedir.


Çocuk Seansta Olanları Anlatmazsa: Çocuklar genel olarak seanslarda olup bitenleri anlatmazlar.
Seans sonrasında çocuğa nasıl geçtiğini sorabilirsiniz. Onun anlattığı ile yetinip daha fazla anlatması için çocuğu zorlamak doğru değildir. Çocuk seansta yaptıklarını anlattığında yorum yapmamak en güzelidir. “Neden resim yaptın, keşke oynasaydın. İçeriden bağırma seslerin geldi biraz sessiz oyna” gibi yorumlara gerek yoktur. Oyun odasında çocuk uzmanın belirlediği sınırlar içinde dilediği gibi hareket etmekte özgürdür. Odayı dağıtabilir, bağırabilir ya da küfredebilir.

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas