Mindfulness (Bilinçli Farkındalık)

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık): Umut Terapi

KENDİNİN, BEDENİNİN, HAYATININ, NEFESİNİN VE ŞU ANDAKİ VARLIĞININ EFENDİSİ OLMAK;  

MINDFULNESS (BİLİNÇLİ FARKINDALIK)

Farkındalık nedir?

Farkındalık, dikkati toplamak için özel ve belirli bir yoldur. Bireyin deneyimlediği durum, duygu ve eyleme, amaçlı olarak farkındalığı taşıdığı zihinsel bir beceridir. Devamlı ve kesintisiz dikkat ve tepkisiz olarak neyi deneyimlediğimizi fark ederek duyusal-algısal deneyimlere, duygu ve düşüncelere uygulanabilir. Birey, bilincinin tamamen odaklı ve andaki varlığını fark eder. Bilincin kontrolü yani farkındalık, dürtüsel tepkileri düşünceli yanıtlara çevirmekte alan yaratır. Bu mental ( zihinsel) odaklanma aracılığıyla yapılır.

Mental Odaklanma olmadan = UYARICI ➔ TEPKİ

Mental Odaklanma ile             = UYARICI ➔ FARKINDALIK ➔ Y ANIT

Dikkati, öğrenmeyi, duygusal düzenlemeleri, empati ve çatışma çözümünü geliştirecek bu alana yeni ve daha akıllıca yanıtlarla olanak tanımada yardımcı oluyoruz.

Farkındalık tıpta, psikolojide ve ilintili alanlarda ve şimdi de eğitime başarılı katkısı olan büyük bir etken olmaya başlamıştır.

30 yıllık araştırma ve daha da yeni olarak beyin bilimi, eğitimde farkındalığın kullanılmasının desteklenmesi için adeta zoraki kanıt sunmaktadır. Öğrenciler ve eğitimciler tarafından uygulanması akademik başarı, akıl sağlığı, içsel ve kişiler arası ilişkileri geliştirmede inanılmaz bir potansiyele sahiptir.

Farkındalık temelli tedaviler tamamlayıcı tıp formunda dünya çapında 250 hastane ve üniversitede ve son zamanlarda ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından bütçe sağlanan sayısız araştırmanın odağındadır.  Yine sayısız çalışma göstermiştir ki ADHD, Endişe ve Kaygı Bozuklukları gibi çoklu zihinsel ve fiziksel sorun ve bozukluklarla mücadelede Farkındalık güçlü bir araç olmuştur. Yakın zamandaki bir çalışma, akıl sağlığı problemlerinin ayaktan tedavi edildiği bir poliklinikte 102 ergen için 8 haftalık Farkındalık Temelli Stres Azaltıcı program sonrası, % 80 e yakınının bir daha, bir ya da birden çok akıl sağlığı tedavisi görmediğini ortaya koymuştur.

Farkındalığın fayda sağladığı alanlar gitgide çoğalmaktadır.

Daha iyi odaklanma ve konsantrasyon

Artmış sükûnet / sakinlik duygusu/ hissi

Azalmış stres ve kaygı

Gelişmiş sağlık

Yükselmiş benlik farkındalığı

Zor duygularla başa çıkma becerisi

Becerikli yanıtlar/dönütler

Yükselmiş empati ve diğerlerini anlama duygusu

Doğal çatışma çözümü becerilerinin gelişmesi

Farkındalığın Uygulanması :

Baskı ve stres altında mesleklerini icra etmeye alışık olan dünyaca ünlü atlet, konuşmacı, oyuncu, müzisyenlerin kullandığı tekniklerin bazılarına, çocukların en baskı altında oldukları şartlarda erişme imkanını verir.

Sınava girme

Toplum içinde konuşma yapma

Spor

Müzik

Performans ve sahne sanatları

Akran/ Yaşıt etkileşimleri

Aile ile ilişkiler

Etki Alanları : 

Zararlı alışkanlıkları önleme

Şiddet eğilimini ve şiddeti önleme

Problemi çocuklarla başa çıkma

Kendinin farkına varma ve zihin kontrolü

Etki-Tepki sürecini yönetme

Verimli çalışma

Akademik başarı yükseltme

ADHD yönetimi

Yapabilirlik ve becerilerinin farkına varma

Kendi kendinin koçu olma

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas