Travma, Fobi ve Dürtüsel Davranışlarda En Hızlı Çözüm HYT

Psikolojik rahatsızlıkların bir çok türü vardır. Bazılarının hayatımızı etkileme düzeyi sınırlı iken, bazılarının ise etki düzeyi çok yoğun olmaktadır. Bilinç dışımız yaşamış olduğumuz olumsuz bir durumdan dolayı hayat boyu, kaçınma, korku, kaygı, ve istenmeyen tepkilerle kendini korumaya çalışabilmektedir. Bu durumlarda hayat kalitemizi ve işlevselliğimizi olumsuz etkilemektedir. Psikolojik rahatsızlıklar bireye özgüdür. Benzer düzeydeki bir yaşantıda farklı bireyler, farklı tepkiler verebilmekte,  baş edebilme düzeyleri farklılık gösterebilmektedir.  Dolayısıyla her bireyin dünyası farklı olduğu için her bireyin tedavi şeklide farklılık gösterir.

Birçok insan yaşadığı sorunları paylaşmaktan çekinebilmektedir.  Ancak yaşadığı olumsuz durumdan da kurtulmak istemektedir.  Bununla birlikte yaşadığı rahatsızlığın kolay kolay düzelemeyeceğini, hatta bir çözümü olmadığı için kabullenmekten başka çaresi olmadığını düşünen insanlarda azımsanmayacak kadar çoktur. Zihnimizin bedenimizde ki etkisi oldukça fazladır. Psikoloji bedenin kimyasını da bozabilir, bedenimizi çok iyi bir noktaya da getirebilir. Olumsuz yaşantıların zihnimizdeki etkisi bir kader veya çözümsüz değildir. Doğru yaklaşımlar ve bir uzman yardımıyla hayatımızı daha güzel ve kolay yaşanabilir hale getirebiliriz.

Sebebi belli ve sonuçları belirgin bir şekilde gözlemlenen Travma,  Fobi ve dürtüsel davranışlarda en hızlı çözüm HYT ( Hipnotik Yeniden İşlemleme Terapisi) ile olmaktadır. Çünkü HYT yaşadığımız olumsuz durumun oluşturduğu duygusal süreci  değiştirmek için, kişinin kendi iç dünyasında sahip olduğu olumlu duygusal kaynaklardan yararlanır.  Kişinin kendine özgü bir duygu dayanağı oluşturur. Nasıl ki olumsuz yaşantıların oluşturduğu bir duygu bütün zihnimizi esaret altına alabiliyor ise bunun tam terside mümkündür. Yani olumlu yaşantıların oluşturduğu duygular doğru bir şekilde yönlendirilip kullanıldığında bütün zihnimizi etkileyebilir.  HYT tedavilerinde oluşturulan duygu köprüsü, kişinin hayat boyu sınırsızca kullanabileceği bir liman olan sığınak çalışmasıyla, kişiye büyük bir avantaj sağlar.

Psikoterapi süreçlerine destek olarak kullandığımız HYT çalışması, sonuçları ve süresi açısından bu zamana kadar var olan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Diğer terapi yöntemlerinden farklı olarak kişinin yaşamış olduğu olumsuz yaşantının içeriğini anlatmadan da sadece duygular, ve resimler üzerinde yürütülebildiği için de, paylaşılmakta zorlanan yaşantıların etkilerini de tedavi etmekte kullanılır.

Kurtköy Psikolog | Umut Terapi Merkezi

Eyüp AKIN

Uzm. Klinik Psikolog

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas