Alışveriş Davranışının Yönetimi

İnternet satışları o denli büyük bütçeli ki, bir sitenin 2020 yılı satışı 347 milyon ürünken, başka bir sitenin 2021 yılı cirosu 30 milyar(eski para ile katrilyon) civarında. Sadece 2 büyük sitenin üye sayısı 30 milyona yakın. Alışveriş sitesi’parti kur oy verelim’ desek cumhurbaşkanı seçilecek bir büyüklükte.
En çok giyim, elektronik, yemek, seyahat ve kitap(👏🏻) alınırken; 7/24 göz gezdirme, ödeme kolaylığı, kalabalıktan kaçınma, zaman tasarrufu, bulunması zor ürünlere ulaşım, eve teslim gibi etmenler tüketiciyi yönlendiren kolaylıklar.

Bu gerçekliklerin ve konforun dışında reklamların ve satış politikalarının insan psikolojisini kullandığı aşikardır.
Haz: kaybedilen(veya hak edilen) bir parçayla buluşma, satın alma,
Kaygı: acele et, kaçırma fırsatı, almazsan kandırılırsın,
Kimlik: Güven duyulan influencerlar ile ait hissetme. örn: yoga yapan fenomen ve avakado, su matarası, yoga matı almak gibi:
korkularımız ile muhtaç hissettirilen modern müşterileriz.
Bu duygulardan başka yönetilen ve paraya çevrilen başka bir psikolojik faktör ise tüketicilerin davranış örüntüsüdür. Satıcıların aldıkları ürünler listelenir, sıralanır ve istatistik oluşturulur. Hatta internet siteleri satılan ürünlerden kategorisine göre ortalama %15-20 pay alırken bu ‘veriye dayalı ilişkilendirme’ modeli ile profil davranışlarının pazarlanmasından çok daha büyük kazançlar sağlamaktadırlar.
Bir şey almanız en çok ‘satıcı mağaza’ için önemlidir. Ama site için üyelik açmanız önemlidir. Profiliniz cevherdir. KVKK ile kişisel bilgiler gizli tutulur; ancak aldığınız ürünler ve sıralamaları satış verisi olarak hazirdir.
1.kişi: sırasıyla mont, paspas ve telefon almıştır diyelim. İnternet sitesi telefon markasına ve satıcı mağazaya başka mont ve paspas alan kişilerin sayısını, olası alışveriş ve marka bilgilerini satabiliyor. Ya da sırasıyla x,y ve z otellerinde konaklayan kişilerin istatistiğini z otelinin sahibine, bu ay kampanya yapabilirsin potansiyel müşteri sayın şu kadardır diye pazarlama danışmanlığı seçeneği sunabiliyor. Kapitalist sistem içerisinde duygusal vaatler ile sömürülüyoruz. Site profillerindeki geçmiş siparişlerini gözden geçirebilirsin, kaç tanesi gerçekten ihtiyacındı?
Site için önemli olan oyunda kalman. Çok ucuza alıp kazanman veya kazıklanarak kaybetmen değil. Çünkü satış için soyut kavramların da bize metalaştırılıp satıldığı dönemden; herkesin kendini metalaştırdığı döneme evriliyoruz.

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas