Çocuğumun oyun terapisine ihtiyacı olduğunu nasıl anlarım?

Günlük hayatımızda zaman zaman zorlandığımız konuları çözmek için desteğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu desteği ailemizden, arkadaşlarımızdan, bazen kendimizden alabiliyoruz.
Bazı durumlarda ise profesyonel bir yardıma ihtiyacımız olduğunu düşünüp psikoterapi desteğine başvurabiliyoruz.

Peki çocuklar? Çocuklar kendi ihtiyaçlarını anlayabilirler mi?
Aslında çocuklar kendi ihtiyaçlarını fark eder ve karşılanması için bunu eyleme de döker. Örneğin yenidoğan bir bebek; acıkır, açlık ihtiyacını fark eder ve giderilmesi için eyleme geçer, ağlar. Karnı doyunca rahatlar. Yeni doğduğumuzda bile ihtiyaçlarımızı, fark edip gidermek için eyleme geçeriz. Fakat bazen bazı noktalarda eyleme geçsek de karşılanmamış ihtiyaçlarımız olabilir. Bu karşılanmamış ihtiyaçlarla zorlantı yaşayabiliriz.

Peki çocuklar bu zorlantılarını nasıl dışa vurur?
Örneğin öfke duygusu. Çok öfkelenen, şiddet eğilimli, anne ve babaya kızgın bir çocuk; aslında bunun altında başka bir ihtiyaç yatıyor olabilir. Altta yatan karşılanmamış ihtiyacını
dışavurumunu öfke duygusuyla yapıyor olabilir. Çok sessiz, kendini ifade etmeyen, konuşmayan, geride duran bir çocukta karşılanmamış bir ihtiyaçtan kendini kapatmış olabilir. Bu noktada ebeveynler “Çok öfkeli, ne yapacağımı bilemiyorum.” çaresizliği hissedebilirler. Bu duygudaki ebeveyn kendi duygularını düzenleyemeyip çocuğun ihtiyacını göremiyor olabilir. Aslında bu  duyguların altında yatan ihtiyacı görmek, çocuğun anlaşılmış hissetmesine ve ihtiyacı giderilmesine yardımcı olacaktır. Başvuracağınız oyun terapisi yöntemiyle, çocuk ihtiyaçlarını oyunla dile getirecek, tamamlanmamış ihtiyaçlarını oyun odasında tekrar deneyimleyerek karşılayacaktır. Çocuklar iyileşmek ister, iyileşmeyi bilirler. Kendi problemlerini tekrar deneyimleme kapasiteleri vardır. Terapist de çocuğun birey oluşuna saygı duyarak orada bulunur. Umut Terapi’de oyun odasını çocuğun kendi problemlerini ifade etmesine yardımcı olacak şekilde hazırlar, uygun oyuncaklar sunar.

Terapist çocuğun oyunlarına-çocuk izin verdikçe-katılır. Onu ve oyunu sınırlandırmadan eşlik eder. Çocuk, oyun terapisinin de yardımıyla zorlantısı olan konuları tekrar deneyimler. Oyun
seansları ilerledikçe ihtiyaçlarını gidermeye, rahatlamaya ve iyileşmeye doğru yol alır.

Psikolog Gizem Özyürek

Şimdi Randevu Alın

Umut Terapi ile Ruh sağlığınıza yatırım yapmanın tam zamanı! Uzman psikologlarımızla bireysel, çift, aile ve çocuk terapisi hizmetlerimizden yararlanmak için hemen randevu alın. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için ilk adımı bugün atın.

© 2024 Umut Terapi – Tüm Hakları Saklıdır.

Hızlı Randevu Oluştur

Website designed by Metromas